Keramický reliéf svatého Františka z Assisi
Skladem
Rozměry
Šířka 13 cm
Délka 10 cm
Tloušťka 2 cm
Naše realizace
Svatý František z Assisi: Boží chudák a kazatel míru
Svatý František z Assisi, narozený jako Giovanni di Pietro di Bernardone v roce 1181 nebo 1182 v Assisi v Itálii, je jedním z nejvýznamnějších a nejmilovanějších světců v dějinách katolické církve. Je známý svou hlubokou pokorou, láskou k Božímu stvoření a pevnou vírou v Boží milosrdenství. Jeho životní příběh je inspirací pro miliony lidí, kteří usilují o prostý a duchovní život v harmonii s přírodou a bližními.
Mládí a konverze
František se narodil do bohaté rodiny obchodníka s látkami. Jeho otec, Pietro di Bernardone, doufal, že z něj vyroste úspěšný obchodník, a dal mu proto dobré vzdělání a přístup k vyšší společnosti. Mladý František byl živý a společenský, vychutnával si radosti života a častokrát se účastnil bujarých oslav a zábav. Jako mladík toužil po slávě na bitevním poli a zapojil se do válečných výprav, zejména při konfliktu mezi Assisi a Perugií. Byl zajat a strávil rok ve vězení, což se stalo počátkem jeho vnitřní proměny.
Po propuštění byl František nemocen a plný pochybností o smyslu svého života. Během jedné modlitby před křížem v chátrajícím kostele San Damiano se mu dostalo mystického zážitku, když zaslechl hlas Krista, který mu řekl: „Františku, oprav můj dům, který, jak vidíš, se rozpadá.“ Nejprve František toto poselství chápal doslova, a proto začal opravovat opuštěné kostely v okolí. Postupně však pochopil, že ho Kristus povolal k duchovní obnově celé církve.
František se rozhodl opustit světský život a vzdát se všech pozemských majetků. Vrátil otci peníze a oděv, čímž demonstroval svůj závazek k životu v chudobě. Přijal život v absolutní chudobě, vydal se na cestu pokory a služby Bohu. Nosil prostý hábit, žil jako žebrák a přebýval v přírodě, kde často rozjímal nad Božím stvořením.
Založení řádu a poselství lásky
V roce 1209 František založil Řád menších bratří, známý jako františkáni, s cílem následovat Krista v duchu chudoby, pokory a lásky. Společně se svými následovníky kázal evangelium, vyzýval lidi k pokání a vedl je k duchovnímu životu. Řád rychle rostl a přitahoval mnoho lidí, kteří byli inspirováni Františkovou horlivostí a oddaností Bohu.
František byl nejen hlasatelem Božího slova, ale také vášnivým milovníkem přírody. Viděl ve stvoření odraz Boží krásy a moudrosti. Zvířata, rostliny, hvězdy i voda mu připomínaly Boží dobrotu a jeho slavný „Chvalozpěv stvoření“, známý také jako „Píseň bratra Slunce“, oslavuje přírodu jako součást Božího plánu. Ve své lásce k Božímu stvoření oslovoval i ptáky a zvířata, která podle legendy často naslouchala jeho slovům.
Jedním z nejdojemnějších příběhů o Františkovi je ten, kdy zkrotil divokého vlka, který terorizoval obyvatele města Gubbio. František se k vlkovi přiblížil, promluvil s ním a domluvil se s ním, aby přestal škodit. Vlk pak žil v míru mezi lidmi, což se stalo symbolem Františkovy schopnosti přinášet mír tam, kde panoval strach a násilí.
Stigmata a závěr života
V roce 1224, během duchovního rozjímání na hoře La Verna, obdržel František stigmata, rány na těle připomínající Kristova zranění z kříže. Tyto rány byly viditelným znamením jeho hlubokého spojení s Kristovým utrpením a Božím plánem spásy. Jeho zdraví se postupně zhoršovalo, a přestože trpěl velkými bolestmi, jeho srdce zůstalo plné radosti a pokoje.
František zemřel 3. října 1226 ve věku 44 let v Assisi, obklopen svými bratry. Byl pohřben v kostele sv. Františka, který se stal jeho svatyní. Jeho svatost byla okamžitě rozpoznána a už dva roky po jeho smrti, v roce 1228, byl kanonizován papežem Řehořem IX.
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.