O nás

Dílna Všech svatých se zabývá liturgickým uměním a architekturou. Navrhujeme ikonografickou výzdobu, zpracováváme projekty a návrhy mozaiek realizujeme.

O dílně a mozaikách

Pracujeme s láskou a vděčností na výzdobě liturgického prostoru. Přes 14 let vytváříme sakrální mozaiky a v posledních letech máme také možnost mít dílnu, ve které společně žijeme, modlíme se a pracujeme.

Kdo jsme?

Jsme katolíci a mezi námi jsou ti, co mají vystudované umění, architekturu i teologii. Do našeho širšího společenství patří také naše rodiny, malé i velké děti. Pravidelně se scházíme k modlitbě, pořádáme přednášky, společné poutě, letní tábory. Chcete nás navštívit? Stavte se za námi. 

Odkaz otce Špidlíka a Centra Aletti

Zájmem Dílny Všech svatých je prakticky navazovat na umělecký teologický odkaz římského Centra Aletti, které ve spolupráci s p. Špidlíkem založil M.I. Rupnik.
P. Špidlík poslední etapu svého pozemského života strávil v římském Centru Aletti, v místě, kde se setkává duchovní odkaz Východní a Západní Církve.

Dílna Všech svatých dlouhodobě spolupracuje s římským Centro Aletti formou vzájemných pracovních stáží, konzultací ikonografie, apod.

Dílnu Všech svatých tvoří jednotlivý výtvarníci a širší okruh přátel, kteří se pravidelně setkávají ke společné modlitbě a slavení liturgie.

„Mozaice se věnuji od roku 2009, kdy vznikla první v kostele v Příměticích. Od té doby stále objevuji, jak moc je toto řemeslo krásné a jak moc nám může dnes také říci své o Církvi samé.“

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je jiri-a-eva-kopie.jpg.

Ing. arch. Jiří Šťasta, Ph.D.

architekt, výtvarník, vedoucí Dílny

+420 777 198 689, jiri.stasta (zavinac) gmail.com

Každopádně v Dílně nesmí chybět taky hromady našich dětí…

Historie Dílny

2009

První mozaika pro farnost Znojmo Přímětice, zadání zadání od p. Jana Kotíka.

2012

Stáž v Centru Aletti v Římě pod vedením otce Marka Rupnika SJ, teologická průprava, prohloubení zkušeností v mozaice a život v komunitě Centra Aletti.

2013

Ateliér v Lysicích ve farním kostele v knížecí lóži, práce na mozaice v Kunicích a Lysicích.

Mozaika z křemenů a oblázků z polí u Lysic

2014

Nově zřízena dílna v klášteře v částech opuštěných prostorech kláštera sester Těšitelek v Rajhradě, mozaika při relikviáři biskupa Huyna a bl. Karla Habsburského. Intenzivní spolupráce se sestrami při přípravě mozaiek.

Navázání dlouhodobé spolupráce s výtvarníkem Vítem Špatným a Markétou Zvěřinovou.

2018

Počátek dlouhodobé spolupráce se Stanislavou Matušinovou, salesiánskou spolupracovnicí.

2019

Realizace mozaiky v Povážské Bystrici, příchod Kláry Tománkové a Marie Olivové.

2020

Přejmenování dílny sv. Josefa na Dílnu Všech svatých.

Na svátek Panny Marie Lurdské zemřel v Rajhradském hospici po těžké nemoci p. Jiří Vladimír Šob, donátor Dílny a duchovní otec Jiřího Šťasty.

Počátek příprav výstavy o p. Špidlíkovi pro Boskovické muzeum. Návštěva archivu p. Špidlíka v Římě v Centru Aletti.

2021

Realizace výstavy k výročí narození p. Špidlíka v Senátu ČR, Boskovicích, Velehradě, Brně a Papežském východním institutu v Římě.

Hlubší seznámení s dílem p.Špidlíka ve spolupráci s p. Richardem Čemusem SJ a jeho sestrou Petronillou

2021

Přestěhování dílny do vlastních prostor Domu Všech svatých v Brně.

Příprava prostorů pro ubytování hostů, pořádání přednášek a slavení liturgií.

2022

První cyklus přednášek o liturgii a vztahu k umění a architektuře. Začátek spolupráce se zvonařstvím Perner v Pasově na přípravě voskových reliéfů pro budoucí zvony.

A v tomto roce pořádáme první letní tábory pod stanem na tábořišti v Hodově.

letní tábor
a pořádáme spolu tábory…

2023

Příchod do dílny Vojty Vejtasy, Isabelly di Chiara a Marca Piazzoly z Říma. Realizace mozaiek v Římě v Nepomucenu, Krásensku, Bílovicích a Budišově.

Komunitní zahrada – Dílna Všech svatých v zahradě

Komunitní zahrada je projekt, který připravujeme v posledních několika letech. Dílna všech svatých Vás zve do naší komunitní zahrady plné kreativity a radosti. Společně v budově přiléhající k zahradě tvoříme umělecké mozaiky, pořádáme přednášky o umění. Dále pořádáme zahradní brigády, slavnosti a táboráky. V létě pořádáme stanový tábor pro rodiny.

Chcete navštívit naši zahradu? Podívejte se na více informací. Naše komunitní zahrada – o projektu
Přejít nahoru